Andreea Tincu este designer vestimentar și fondatorul brandului Andrea Tincu. În calitate de creatoare a colecțiilor Andrea Tincu, aceasta și-a făcut debutul în modă în anul 1991, când a început să colaboreze cu diverse case de modă din Iași. Cu o pasiune profundă pentru designul vestimentar și o viziune artistică unică, ea a reușit să se facă remarcată în industria modei din România.

În anul 2007, Andreea Tincu a lansat prima sa colecție sub nume propriu, marcând astfel un moment important în cariera sa. De atunci, a continuat să-și dezvolte brandul, câștigând recunoaștere atât pe plan național, cât și internațional. Cu o experiență de peste 20 de ani în domeniu, Andreea Tincu este cunoscută pentru eleganța și rafinamentul designurilor sale, care îmbină elemente tradiționale cu tendințe moderne.