aBC #12

Value Proposition

februarie 21, 2023

Tema evenimentului

Tema centrală a serii este VALUE PROPOSITION.

Gazda întâlnirii, Armina Popeanu, va dezbate, alături de invitații săi, subiecte precum:

 • Stabilirea diferențiatorului tău 
 • Formularea propunerii tale de valoare

 

Invitații serii sunt: 

Ștefan Prigoreanu, arhitect și fondator OBLIC Studio - studio de arhitectură și design interior

Anda Manu, arhitect și fondator AMA Design, birou de arhitectură specializat în Office Design și Workplace Strategy

Dragoș Gavrilescu, co-fondator și inițiatorul primei comunități de Design Thinking din România și co-fondator al Design Thinking Society

Pășești într-un mediu prietenos și colaborativ, cu inspirație reciprocă, descoperi o comunitate de oameni ai creației și ai ocazia să vorbești cu profesionişti în domeniul arhitecturii şi al antreprenoriatului. Invitații vor răspunde întrebărilor legate de Value Proposition și alte subiecte de interes din domeniu. 

Participarea la întâlnire este gratuită, dar este nevoie să completezi formularul de înscriere. 

Marți, 21 februarie 2023, de la ora 18:30, la NOD MAKERSPACE -  Splaiul Unirii 160, sector 4, București.

aBC12-valueproposition-invitati
INFO UTILE
Value Proposition
Urmărește înregistrarea video a discuției:
Play Video

Invitați la eveniment

Despre eveniment

Program:

 • 18:30 Primire & Networking
 • 18:45 Panel despre Value Proposition
 • 21:00 Sesiune Q&A
 • 21:15 Networking & Prosecco

aBC – a Business of Creativity se adresează celor care au un business în arhitectură, domenii creative, freelancerilor, celor care doresc să o ia pe calea antreprenoriatului sau pur şi simplu iubesc domeniul creaţiei.

Idei valoroase ale discuției:

Ștefan Prigoreanu

 • la început proiectele au venit din proiect-în-proiect, prin recomandări. În ultimii ani se promovează pe social media, dar majoritatea vin tot din recomandări
 • pentru a defini value prosition OBLIC și esența noastră am lucrat cu specialiști în branding și comunicare. Au tradus în cuvinte ceea ce noi exprimam prin proiecte. Ne-am cunoscut și mai mult pe noi înșine
 • ca arhitect ești într-un business de educare. Folosești comunicarea pentru a ajuta clientul, traduci ce faci în raport cu ce are el nevoie

Anda Manu

 • trebuie să ne cunoaștem valoarea, să nu mai lucrăm la prețul pieței, să ne gândim la valoarea pe care o aducem ca arhitecți
 • design & built este o practică ce aduce plus valoare clientului și câștig mai mare ție ca arhitect
 • clientul plătește încrederea în tine ca arhitect atunci când lucrează cu tine
 • avem tendința, ca arhitecți, să ne exprimăm foarte profesional. Ar trebui să ne gândim mai mult la clientul final și să vorbim pe limbajul lui

Dragoș Gavrilescu

 • clienții vorbesc în substantive, dar exprimă o nevoie. Așa că avem nevoie de verbe de la ei, ca, în final, prim munca noastră, să exprimăm sentimente
 • value proposition-ul este despre emoție, despre ce simte utilizatorul final
 • value proposition este ceva intangibil, care urmărește 3 criterii: să fie realistă, unică și greu de copiat. În sine faptul că Ștefan a ales numele OBLIC spune din start că este și gândește diferit.
Galerie imagini
FAQs

Întâlnirile aBC reprezintă unul dintre pilonii platformei integrate de educație antreprenorială în domenii creative, aBC – ANTREPRENORIAT CREATIV. Platforma își propune să ofere informații, suport, să contribuie cu programe și să faciliteze oportunități arhitecților, designerilor și altor antreprenori din industriile creative, care vor să creeze sau să își transforme compania lor într-una sustenabilă din punct de vedere financiar. 

 

Înâlnirile aBC au început în anul 2021, în cadrul unui eveniment RDW (Romanian Design Week), parte din seria de evenimente conexe RDW Design Go!. Motivația principală a fost și rămâne aceea de a-i susține pe antreprenorii din domeniul creativ cu informații, materiale educative și o comunitate care să îi înțeleagă. 

Vei fi parte dintr-un proces de învățare continuă.

Ai oportunitatea de a cunoaște persoane din industria în care activezi.

Afli experiențe proprii împărtășite cu drag de către invitați speciali.

La final pleci întotdeauna cu un bagaj plin idei noi.

Poți să te numeri printre cei norocoși și câștigi premii wow la tombolă.

Ești ascultat! Întrebările și curiozitățile tale vor primi mereu răspunsuri specializate.

Bugetul tău rămâne neatins! Participi gratuit.

Ești personaj principal. Îți poți aduce în față afacerea în cadrul rubricii Prezintă-te.

Iei parte la teme importante, de interes general.

Ca să te simți și destins, poți veni însoțit de una sau mai multe persoane 

Interesate de antreprenoriatul creativ.

Speakerii aBC sunt persoane cu experiență îndelungată în anteprenoriat creativ – arhitecți, designeri, specialiști care ni se alătură și împărtășesc din know-how-ul lor de business pe baza temei selectate în luna respectivă.

Întâlnirile aBC se desfășoară lunar, în a doua zi de marți a lunii.

Întâlnirile aBC se desfășoară în București, la NOD Markerspace, Biblioteca MATER – Splaiul Unirii 160 (intrarea pe scara galbenă)

Participarea la întâlnirile aBC este momentan gratuită. Trebuie însă să completezi un formular de participare, pe care îl primești în newsletter-ul aBC.

Înscrie-te aici la newsletter și vei putea participa gratuit la întâlnirile noastre.

Armina Popeanu este arhitect și fondator ANTREPRENORIAT CREATIV, antreprenor cu peste 9 ani de experiență, a fondat brandul premium de genți și pantofi Lyria – Povestea ta Pictată, studio-ul de arhitectură AArchitects și studiază business de arhitectură printr-un doctorat la Universitatea de Urbanism și Arhitectură Ion Mincu, în urma căruia își propune să creeze un model de business pentru creativi. Este, de asemenea, mentor pentru business-urile creative și crede că educația este motorul progresului, motiv pentru care sprijină cauze ce au în comun această viziune și predă la Ion Mincu.